Czarniecka Góra - uzdrowisko

Wirtualny spacer z lotu ptaka

Lata 30-te XX wieku to okres największego rozwoju uzdrowiska. Rocznie odwiedzało je nawet kilka tysięcy osób i to nie tylko z Polski, ale również z całej Europy. Do Czarnieckiej Góry przyjeżdżali zamożni goście z Łodzi, Kielc, Warszawy, a nawet Francji, Rosji, Jerozolimy. Również znane osobistości pojawiały się w tym uroczym uzdrowisku, min. gwiazda filmowa Jadwiga Smosarska, Bolesław Prus; premier Felicjan Sławoj-Składkowski oraz Stefan Starzyński. Podobno bywał tu też Jan Kiepura. Pobyt w uzdrowisku urozmaicały organizowane w sezonie koncerty, przedstawienia teatralne, zabawy i gry towarzyskie. W dzień poddawano się kuracji i spacerowano. Wieczorami bawiono się na dancingach. Po uliczkach kurortu jeździły dorożki. Do dyspozycji turystów były m. in. korty tenisowe, kręgielnia i krokiet. Goście mogli zatrzymać się w jednym z licznych pensjonatów lub wybrać prywatną kwaterę. Latem kursował tam specjalny pociąg z Łodzi, a na gości oprócz sanatorium czekało sześć pensjonatów w drewnianych willach. Wybuch II wojny światowej przerwał rozwój Czarnieckiej Góry. Uzdrowisko nie odrodziło się po 1945 r. Opustoszałe wille zostały zdewastowane i uległy zniszczeniu.

Obecnie w budynku dawnego sanatorium ma swoją siedzibę Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji. Po przeprowadzonej w ostatnim czasie przebudowie i pracach modernizacyjnych Centrum stało się dużym kompleksem. Jest jedyną w regionie placówką świadczącą usługi rehabilitacji leczniczej w zakresie leczenia zaburzeń rozwoju psychoruchowego, zaburzeń układu nerwowego i narządu ruchu, rehabilitacji pourazowej oraz oddechowej. Uruchomienie 21 lutego 2004 roku krytej pływalni pozwoliło na rozszerzenie zakresu zabiegów rehabilitacyjnych o zabiegi wodne. Sąsiedztwo czterech zbiorników wodnych obfitujących w okonie, szczupaki a nawet karpie, sprawia, że jest to raj dla wędkarzy.

Zwolennicy aktywnego wypoczynku też nie powinni się nudzić. W Czarnieckiej Górze i okolicy znajdują się wspaniałe trasy dla biegaczy i rowerzystów. W Świętokrzyskim Centrum Rehabilitacji przygotowują się zawodnicy z województwa świętokrzyskiego do zawodów ogólnopolskich w triathlonie. Okoliczne lasy iglaste, obfitujące w jagody, borówki, poziomki i grzyby zachęcają do pieszych wędrówek. Cisza, spokój i czyste powietrze to największe obok wymienionych, atuty Czarnieckiej Góry, które warto docenić i wykorzystać.

Czarniecka Góra leży na obszarze północnego obniżenia Gór Świętokrzyskich, nad rzeką Czarną. Klimatyczne zalety wsi odkrył pod koniec XIX wieku doktor Michał Misiewicz, który wykupił od hrabiego Jana Tarnowskiego kilkanaście hektarów lasu i założył uzdrowisko. Zasłynęło ono przed II wojną światową głównie ze źródła "Stefan", w którym woda miała właściwości lecznicze. W uzdrowisku leczono m.in. choroby serca, przewodu pokarmowego, a także dróg oddechowych. Po wojnie ośrodek straciła na znaczeniu.

– Obecnie do Czarnieckiej Góry przyjeżdżają pacjenci Świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacji oraz pątnicy, którzy odwiedzają sanktuarium maryjne w Czarnej. Mamy kilka pensjonatów i przedsiębiorcom zależy na utworzeniu miejsca rekreacji, stąd pomysł żeby powstał park zdrojowy czy tężnie – zaznacza.

Czarniecka Góra w 2023 r. odzyskała status miejscowości uzdrowiskowej. W gminie mają powstać sauna, grota solna i komory normobaryczne. W planach jest także amfiteatr, ścieżku uzdrowiskowe, place zabaw i pensjonaty.

Dzięki swojemu unikalnemu położeniu w malowniczej części Wzgórz Koneckich, Czarniecka Góra oferuje niezrównane możliwości rekreacyjne i wypoczynkowe. Spacerując po urokliwych ścieżkach leśnych, można cieszyć się pięknymi widokami, a liczne szlaki turystyczne zachęcają do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Mamy nadzieję, że wirtualny spacer zachęcił Was do odwiedzenia Czarnieckiej Góry - miejsca, gdzie piękno przyrody inspiruje do odkrywania nowych możliwości.

Czarniecka Góra – to niewielka miejscowość wypoczynkowa położona przy zbiorniku wodnym na rzece Czarnej, otoczona lasem. To położenie sprawia, że występuje tu bardzo korzystny mikroklimat. Miejscowość od 1891 r znana jest jako przyrodolecznicza a w pierwszej połowie XX wieku była popularnym w Polsce uzdrowiskiem, porównywanym do Nałęczowa. Zapraszamy na wirtualny spacer 360° nad Czarniecką Górą.