Trzecia największa fabryka w Łodzi

Zakłady Monopolu Wódczanego powstały pod koniec XIX wieku w pewnej odległości od ścisłego centrum miasta. Monopol Wódczany, składający się z kilku budynków o różnych funkcjach na stałe zapisał się w industrialnej historii Łodzi. Był to trzeci pod względem wielkości kompleks fabryczny w mieście, zaraz po zakładach Karola Scheiblera oraz Izraela Poznańskiego (obecnie Manufaktura). O dawnych dziejach obiektu wiele dowiedzieć się można podczas wizyty w interaktywnym muzeum, gdzie mieści się stała wystawa pt. „Alchemia Produkcji".

Wirtualne spacery Łódź

Spacer 360 stopni Google po muzeum

Spacer wirtualny możemy również odbyć w Mapach Google na Google Street View, tak jak i cały dziedziniec Monopolis.

Wirtualny spacer Monopolis

Monopolis to jeden z pofabrycznych terenów Łodzi, który zyskał zupełnie nowy design i przeznaczenie w budynkach i na dziedzińcu dawnych Zakładów Monopolu Wódczanego. Obecnie zlokalizowane są tu restauracje, kawiarnie, biura, a także galeria sztuki współczesnej i teatr.

Koncerty i restauracje w Monopolis

Jedną z największych atrakcji odnowionej fabryki jest Scena Monopolis. Ta wyjątkowa, łódzka przestrzeń łączy w sobie elementy sceny koncertowej, teatralnej, jak i sali konferencyjnej. Na co dzień w sezonie artystycznym (czyli od września do końca czerwca), można tu podziwiać różnorodne spektakle, recitale, wernisaże, widowiska. W Monopolis są też znakomite restauracje, takie jak Sendai Sushi & Ramen, zanim tutaj zajrzycie warto zerknąć na wirtualny spacer po restauracji.

Zobacz też:

Formularz kontaktowy:

Wirtualny Spacer po Muzeum Polmos Łódź

Wirtualny Spacer po Muzeum Polmos Łódź

Łódzkie atrakcje – co zwiedzić w pobliżu?

Podczas planowania wycieczki do Monopolis, warto zwrócić uwagę na inne atrakcje w tej części miasta. Nieopodal znajdują się takie obiekty, jak Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi (w Parku Źródliska I), Muzeum Kinematografii, Księży Młyn (przy ul. Przędzalnianej) czy Muzeum Pałac Herbsta. Tuż obok ostatniego zabytku mieści się staw z bardzo fotogenicznym molo oraz Park Nad Jasieniem. :) Ta dzielnica przyciąga również fanów starych, łódzkich fabryk, które jeszcze nie doczekały się rewitalizacji. Jedną z wartych zobaczenia budowli jest z pewnością dawna Fabryka Grohmana przy ul. Tymienieckiego.

Wirtualny spacer po Muzeum Zakładów Polmos

Spacer dedykowany z interaktywnymi punktami informacyjnymi pozwala dokładniej przyjżec się eksponatom. Wystawa jest połączeniem alchemii, przestrzeni industrialnej, odnoszącej się do tożsamości miasta oraz historii ludzi pracujących w zakladach. Jest tu wiele eksponatów wykorzystywanych w skomplikowanym procesie produkcji wódek i ponad 20 godzin zarejestrowanych wywiadów etnograficznych z byłymi pracownikami Zakładów. Na wystawie zobaczyć można m.in. takie szczegóły jak pochodzący z 1929 r. list w butelce odnaleziony w 2018 r. Ekspozycję uzupełnia specjalne wydanie magazynu „Monopolis”, w którym oprócz historii fabryki można znaleźć także fragmenty wspomnień dawnych jej pracowników. Wirtualny spacer dedykowany, poświęcony historii zakładów pozwala te wszystkie eksponaty zobaczyć nie wychodząc z domu.

wirtualny spacer po muzeumwirtualny spacer po muzeum

Monopolis - atrakcje

  • 23 400 m² powierzchni biurowej, dwa nowe biurowce (9 i 11 piętrowe)

  • 5000 m² powierzchni dla usług gastronomicznych

  • muzeum produkcji wódki, poświęcone pracownikom byłego Polmosu

  • galeria miejska

  • basen rekreacyjny, siłownia oraz fitnessprywatny teatr z mechaniczną widownią która może się zamienić w salę bankietową z zapleczem gastronomicznym

  • przedszkole i plac zabaw, świetlica środowiskowa dla dzieci z kinem i miejscem na zajęcia dydaktyczne

  • 6 zielonych tarasów na dachach, 2 parki kieszonkowe

  • 175 miejsc parkingowych dla rowerów (wraz z szatnią i natryskami)

  • 258 miejsc parkingowych dla samochodów (wraz z myjnią oraz 8 stanowiskami do ładowania samochodów elektrycznych)

# wirtualny spacer, wirtualny spacer po muzeum, wirtualny spacer google, wirtualne spacery, wirtualne spacery 3d,

street view, google street view, google maps street view, street view google maps, wirtualny spacer po domu, wirtualny spacer 360