Spacer 360 stopni wokół pomnika

Pomnik znajduje się w miejscu katastrofy, która miała miejsce 14 marca 1980 roku. Na terenie Fortu Okęcie w Warszawie rozbił się samolot pasażerski Ił-62M "Mikołaj Kopernik" należący do Polskich Linii Lotniczych LOT. Zginęły wszystkie osoby znajdujące się na jego pokładzie - 77 pasażerów (w tym piosenkarka Anna Jantar) oraz 10 członków załogi. Przyczyną katastrofy była awaria wyeksploatowanego silnika - wynik skrajnych oszczędności czasów PRL. W 1990 roku ul. Rozwojowa prowadząca do fortu otrzymała imię dowódcy samolotu pkt. Pawła Lipowczana.

Wirtualne spacery Warszawa

Pomnik Ofiar Katastrofy Samolotu Mikołaj Kopernik

Wyjątkowi pasażerowie na pokładzie

Kopernik miał na pokładzie wyjątkowych gości: oprócz polskiej gwiazdy piosenki Anny Jantar, czternastu bokserów z amatorskiej reprezentacji USA. Lotem LO-007 leciał również jeden z dyrektorów amerykańskich linii lotniczych TWA oraz znany amerykański muzykolog Alan Parkhurst Merriam, a także szóstka młodych delegatów z warszawskich uczelni, wracająca z obrad Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Nauk Ekonomicznych i Handlowych AIESEC. Na wirtualnym spacerze Google możemy podejść pod każdą z płyt z nazwiskami ofiar katastrofy.

Zdjęcia z katastrofy lotniczej w 1980 roku (źródło: The Bureau of Aircraft Accidents Archives (B3A)).

Przyczyny katastrofy

13 marca 1980 roku o godz. 11.13 kapitan zgłosił trudności z sygnalizacją podwozia i zamiar przejścia na drugi krąg wokół lotniska, by mechanik mógł sprawdzić obwód. Kiedy samolot zwiększył moc, by wznieść się na drugi krąg, pękł wał łączący turbinę ze sprężarką niskiego ciśnienia w silniku nr 2. Sygnalizator wskazywał na awarię podwozia. Pilot wzniósł maszynę, by podejść do lądowania jeszcze raz, a w międzyczasie upewnić się, że zawiódł tylko sygnalizator, a nie podwozie. Rozpadająca się turbina uszkodziła silniki. Załoga utraciła praktycznie zupełnie możliwość sterowania opadającą bezwładnie maszyną. Samolot ściął prawym skrzydłem drzewo i o godz. 11.15 rozbił się w fosie na terenie dawnego fortu wojskowego nieopodal al. Krakowskiej. Przez dwa dni po katastrofie w stolicy obowiązywała żałoba. Odwołano wszystkie imprezy artystyczne i sportowe.

Na Warszawskim Okęciu, kilkaset metrów od największego w Polsce portu lotniczego znajduje sę niezwykły pomnik, składający się z kilku elementów, które składają się na szczególny charakter tego miejsca. Główna część pomnika w postaci ściany znajdująca się na niewieklim wzniesieniu oraz jej dolna część, złożona z płyt z wyrytymi nazwiskami tworzy spójną całość, która daje odpowiedni efekt w przestrzeni. Dzięki wirtualnemu spacerowi Google można obejrzeć obiekt ze wszystkich stron i przespacerować się wokół niego. 

Fort VI Okęcie - Miejsce katastrofy

Jeden z fortów Twierdzy Warszawa, z unikalną kaponierą przeciwskarpową, miał za zadanie chronić wejście do miasta od południa. Na początku II wojny światowej powstał na jego przedpolu (od strony al. Krakowskiej) cmentarz wojenny. Obecnie to najmniejszy działający cmentarz w Warszawie. W 1980 roku rozbił się w fosie fortu samolot z Anną Jantar i 86 innymi pasażerami, z których nikt nie przeżył. Przypomina o tym położony na uboczu nowy pomnik, który jest drugim z kolei. Z pierwszego (w formie krzyża) skradziono nie tak dawno fragment poszycia tragicznego samolotu.

Wirtualny lot nad pomnikiem

Zobacz też:

Formularz kontaktowy:

# zdjęcia 360 stopni Warszawa, wirtualne spacey Warszawa, spacer 360 stopni, zdjęcia sferyczne warszawa, panoramy sferyczne, wirtualny spacer google, zdjęcia 360 google